contestada

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

Respuesta :

24 bottles @ $3 = 8 bottles per dollar
12.5 cents per bottle

36 bottles @ $4 = 9 bottles per dollar
11.1 cents per bottle