Julia enjoys shooting paper balls into the wastebasket across her office. She misses the first shot 50% of the time. When she misses on the first shot, she misses the second shot 20% of the time. What is the probability of missing two shots in a row

Respuesta :

I believe that it would be 10% of the time

multiply the 2 percentages:

50% = 0.5

20% = 0.2

0.5 x 0.2 = 0.10 = 10%