WILL MARK BRAINLIEST + 10 POINTS!

The position of an object at time t is given by s(t) = 1 - 10t. Find the instantaneous velocity at t = 10 by finding the derivative.

Respuesta :

using the difference quotient method f(x+h) - f(x)/h

1-10(x+h)-1-10t

1-10x-10h -1-10

-10 h/h = -10

so the answer is -10