Compare the gravitational force on a 33 kg mass at the surface of the Earth (with ra-
dius 6.4 × 106 m and mass 6 × 1024 kg) with that on the surface of the Moon with mass
81.3 ME and radius 0.27 RE. 1
What is the force on the Earth? Answer in units of N.

Respuesta :

The formula we will be using is;F = G m1 m2 / r^2 
F earth = 308N 
F moon = G me m2 / (81.3 * 0.27^2 RE^2) = 1/5.927 G me m2 / RE^2 = F earth / 5.927 = 52 N is the force of the earth
So the answer in this question is 52 N.