What would be the concentration if we were to mix 200 grams of 10% sugar solution and 300 grams of 20% sugar
solution

Respuesta :

elzny

Answer:

16%

Step-by-step explanation:

sugar = 200 * 10% + 300 * 20% = 20 +60 =80

solution = 200 + 300 = 500

80 sugar/500 solution = 16%

Otras preguntas