jcal
contestada

A grain silo has a diameter of 4.4 meters. The height of its cylindrical portion is 6.2 meters.

Respuesta :

Volume of a cylinder = Height x base are
H = 6.2 m
Bae are = π.R² ; Diameter =4.4 m, then Radius = 2.2 m
Base area = π(2.2)²
And Volume=:
V= (6.2).(π,2.2²) = (6.2).(π)(.4.84) = 30.008.π ≈ 94.2 m³

Answer:

c. 116.5

Step-by-step explanation:

e2020 baby