lizzy147
lizzy147
02-05-2017
Physics
contestada
wavelength of a 17000Hz sound
Respuesta :
egenriether
egenriether
02-05-2017
If speed of sound is c= 340m/s and L is wavelength then
L = c/f
L = 340/17000
L = 0.02m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 81+ )
Otras preguntas
1) Why does Marshall believe the US must help Europe? 2)The Soviet Union refused to participate in the Marshall plan. Why do you think Stalin opposed it? expl
Calculate the pH of a solution whose pOH is 11.
What is the slope-intercept equation for this line?
How did the Industrial Revolution change America? A. There were changes in the way workers were hired and contracts were written. B. Machines were used to prod
Divya spends all of her free time playing with her building blocks. She owns building block sets with 333 pieces, 555 pieces, and 101010 pieces. Divya knows she
Solve for x. -14 - x = 14
Question 6 of 10 Because of the limitations of early filmmaking, who is left out of the scene in the tomb when Juliet awakens in Barry O'Neil's 1911 version of
Helpppp :) pls lolllll
How to ignore punctuation before and after a word javascript
Are you living for the future or the past?