Tia2008
Tia2008
01-04-2017
Mathematics
contestada
Please help! (Number 16)
Respuesta :
harmony7
harmony7
01-04-2017
I think it's 144
multiply 12 by 4 because there are 4 walls then multiply 3 by the product of 12×4 and that should be your awnser
Answer Link
vanhkhuyentt2
vanhkhuyentt2
01-04-2017
Call slant height is s and side length is a. We have the area of 1 face is : 1/2as = 1/2*3*12= 18. Therefore, the area of the walls will be: 8*18= 144 (square foot) and the cost will be $3*144= $432.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 49+ )
Otras preguntas
Marco's living room is 4 meters wide and 6 meters long. He wants to install white carpet that costs $8.91 per square meter. How much will it cost to buy enough
which coordinate is on the graph of the equation 4x-3y=8
State And define the types of essay writing and give two examples each
does neo love trinity
In which of the following scenarios would it be most appropriate to see a nutritionist? Anastasia has just recovered from weight loss surgery and needs menu pl
A jet travels 590 miles in 5 hours; how far can it travel in 11 hours. With an explanation.
Match the function in the left column with its period in the right column.
Answer all 4 questions for brainiest and 15 points
Read the citation and then answer the question: Gutierrez, Wen. Nostalgic Visitations. Sestina Books, 1982. Which in-text citation of this source meets MLA stan
A health food store makes trail mix using dried fruit and nuts. The cost of the dried fruit is $2.50 per pound, and the cost of the nuts is $2.00 per pound. The