Respuesta :

Michael had $20 to spend on seven apples. After buying them you had $6. How much did each apple cost?​

The answer:

the cost of the apples = 20 - 6 = $14

He bought 7 apples

so,

The cost of one apple = 14/7 = $2

So, the cost of each apple = $2