14) The angle of elevationfrom a point 116 meters fromthe base of the Eiffel Towerto the top of the tower is68.9°. Find the approximateheight of the tower to thenearest meter.

Respuesta :

Given data:

The given angle of elevation is θ= 68.9°.

The horizontal distance is d=116 m.

The expression for tanθ is,

[tex]\begin{gathered} \tan \theta=\frac{h}{d} \\ \tan (68.9^{\circ})=\frac{h}{116\text{ m}} \\ h=300.62\text{ m} \\ \approx301\text{ m} \end{gathered}[/tex]

Thus, the height of the tower is 301 m.