Thomas wants to invite Madeline to a party. He has 80% chance of bumping into her at school. Otherwise, he'll call her on the phone. If he talks to her at school, he's 90% likely to ask her to the party. What is the probability of Thomas inviting Madeline to the party over the phone?

Thomas wants to invite Madeline to a party He has 80 chance of bumping into her at school Otherwise hell call her on the phone If he talks to her at school hes class=

Respuesta :

Recall that the probability must add 1, therefore:

[tex]0.6+x=1[/tex]

Solving for x, we get:

[tex]\begin{gathered} x=1-0.6 \\ x=0.4 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the probability of Thomas inviting Madeline to the party over the phone is:

[tex]0.2\cdot0.4=0.08[/tex]

or 8%.