Respuesta :

So,

We could use the Charles law:

In this case, we have:

V1=122ml

T1=25°C

V2=50ml

T2=?

Let's replace these values in the equation in order to find T2:

The final temperature is about 10.2459°C.

Ver imagen PieperH247763
Ver imagen PieperH247763