If Charlie’s Chocolate Fudge costs $1.95 perpound, how many pounds can you buy for $10.00?Set up a proportion.Make sure that the units match going across.Cross multiply to solve,X =_____ pounds for $10.

Respuesta :

Let's use a rule of three:

This way,

[tex]x=\frac{10\cdot1}{1.95}\Rightarrow x=5.13lbs[/tex]

We could buy 5.13 pounds

Ver imagen MyalynnX91265