8. Jenise throws a ball 75 times and hits the larget 41 times. What is the experimental probability that she will hit the target? State your answer as a percent. The experimental probability that she will hit the target is (Round to the nearest hundredth as needed.)

Respuesta :

OK

Number of throws = 75

Number of targets = 41

Probability = number of targets / number of throws

Probability = 41/75 x 100

Probability = 0.54666 x 100

Probability = 54.67 %

Otras preguntas