Use Einstein’s energy equation to solve the following problem. Recall that the speed of light is 3 × 108 m/s. If a 5.0-kg stone is completely converted to energy, what is its energy equivalent in joules?

Respuesta :

Equation: E = m(c^2)

c = 3*(10^8)m/s
m = 5.0 kg

E = 5.0kg * [3*10^8 m/s]^2 = 45*10^16 joule = 4.5*10^17 joule

Answer: 4.5*10^17 joule