kaileshj
contestada

150N
V
nail
0.50 m
wood
pivot
The man applies a force of 150 N at a distance of 0.50m from the pivot.
Calculate the moment of this force about the pivot. Include a unit.

Respuesta :

Moment = force x distance

Force = 150N
Distance = 0.50m

Moment= 150 x 0.50
=75Nm