A student is standing at a distance of 45 m from a wall. He gives a loud clap at the echo is heard 0.3a later. Calculate the speed of sound.

Respuesta :

Answer:

300 m/s

Explanation:

2d = vt

v = 2d/t

v = 2×90/.3

v=300 m/s

d = distance

t = time

v = velocity/speed of sound