Phillip is going to a college where tuition is $7,000 per year. He has a scholarship that pays 75% of tuition. He has a grant that pays $1,500 per year. How much will he need to borrow to pay tuition each year?​

Respuesta :

$250

7000 • 75% = 5250
7000 - 5250 = 1750
1750 - 1500 = 250