Respuesta :

the molar mass of Zn is 65

  • number of mole(n)=reacting mass/molar mass
  • n=45.2/65
  • =0.70g/mol

2.the molar mass of Ag is 108

  • 0.568=m/108
  • then cross multiply
  • m=0.568×108
  • m=61.3g