A subway car whose mass is 52,000. kg is traveling with a velocity of 3.4 m/s due north and collides with a second subway car whose mass is also 52,000. kg and is at rest. If the two cars stick together after the collision, what is the velocity of the two cars?

Respuesta :

Answer:

1.7 m/s

Explanation:

52,000kg x 3.4 m/s= 176,800

52,000+52,000= 104,000

176,800/104,000= 1.7m/s