contestada

A 0. 25 kg baseball is in contact with a bat for 0. 0075 s and exerts a force of 18,500 n. What impulse is delivered to the ball?.

Respuesta :

Answer:

I = 138.75N*s

Explanation:

I = F*t

I = Impulse or momentum

t = Time or duration

F = Force

I = 18,500N*0.0075s

I = 138.75N*s