Respuesta :

Answer:

Explanation:

I ASSUME you mean acceleration is 3 m/s²

v² = u² + 2as

s = (v² - u²) / 2a

s = (18² - 12²) / (2(3))

s = 30 m

to verify we can see that the acceleration time is

t = (18 - 12) / 3 = 2 s

s = 0 + 12(2) + ½(3)2² = 30 m