Which of the following choices is the average speed of a tourist who traveled for 1 hour on a plane at 400 mph and 4 hours by car at 60 mph?

(average= total miles/total hours)

Respuesta :

Answer:

128 mph

Step-by-step explanation:

1 hour = 400

4 hours = 240

240+400= 640

4+1 = 5

640/5=128