PLEASE HELP ME!!! IREALLY NEED IT AND I WILL MARK BRAINLIST IF YOU ANSWER CORRECTLEY!!! mass of 0.22kg is oscillating on the planet Tatooine at a small angle from a light string of length 0.30m, with a period of 0.90s. What is the acceleration of gravity on Tatooine?

Respuesta :

Answer:

The correct answer is 1.3Hz

Ver imagen 10011813

Answer:

15 m/s

Explanation:

0.3 + 0.2 = 0.5

0.5 * 10 = 5

5 + 10 = 15