Consider an alien on a planet with an acceleration of gravity equal to 20 m/sec^2. If the alien's mass is 10 kg, how much does the alien weigh?

Respuesta :

Answer:

the weight of alien is 200 newtons

Explanation:

The computation of the alien weight is shown below:

Given that

Acceleration = 20m/sec^2

And, the mass is 10 kg

So, the weight of alien is

= 20 × 10

= 200 newtons

hence, the weight of alien is 200 newtons