A 1 kilogram block slides diwn a frictionless inclined plane 2.5 meters high.what is the velocity if the plane if acceletation is 9.8 m/s?

Respuesta :

Answer:

Velocity of the block = 7 m/s

Explanation:

Given:

Mass of block m = 1 kg

Acceleration = 9.8 m/s²

Distance = 2.5 m

Find:

Velocity of the block

Computation:

mgh = 1/2 mv²

So

(1)(9.8)(2.5) = 1/2(1)(v)²

Velocity of the block = 7 m/s

Otras preguntas