A sample of neon gas is at a temperature of 60°C and has a volume of 300 cm. What is the volume of the gas if it is heated to 100°C at a constant pressure?​

Respuesta :

Answer:

336.04 cm

Explanation:

T1 = 60+273 = 333K

T2 = 100+273 = 373K

V2 = (V1×T2)/T1

V2 = 300×373/333

V2 = 336.04 cm