Respuesta :

Answer:

37.7 atm

Explanation:

Using the relation;

(P + an^2/V^2) (V - nb) = nRT

(P + an^2/V^2) = nRT/(V - nb)

a = 0.0341 atm dm^2 Mol^2

b = 0.0237 dm/mol

P = nRT/(V - nb) - an^2/V^2

P = [4.3 * 0.082 * 325 / (3.6 - (4.3 * 0.0237))] - (0.0341 * (4.3^2))/(3.6^2)

P = 114.595/(3.498) - 0.0487

P = 37.7 atm