contestada

A person standing in a canoe exerts a force of 700 N to
throw an anchor over the side. Find the acceleration of the canoe if the total mass of the canoe and the person is 100 kg.

Respuesta :

PHYSICS

Force = 700 N

Mass = 100 kg

Acceleration = ____?

Answer :

[tex]f \: = m \times a[/tex]

700 = 100 × a

700 / 100 = a

7 m/s² = a ✅