hibaani04
contestada

I need this in 10 mins so if you can help me out I’d appreciate it!

A salesperson earns 5% commission on first $50,000 in sales and 8% commission on all sales over $50,000. If he sold $80,000, how much commission did he make?

Respuesta :

Answer:

$4,900

Explanation:

50K X .05 = $2,500

80K-50K= 30 X .08 =2,400

2,500 + 2,400 = $4,900