A coconut is attached to a palm
tree 7.25 m above the ground. It
has a PEg of 87.4 J. What is the
mass of the coconut?
(Unit = kg)
HELP ME PLEASE

Respuesta :

Answer:

1.22kg

Explanation:

info given:

height (h) = 7.25m

g = 9.81m/s^2

PE = mgh

Plug in info and solve for m.

m(9.81m/s^2)(7.25m) = 87.4J

m = 1.22kg