jlmax
jlmax
01-10-2020
Chemistry
contestada
how many moles are in 23.4g?
Respuesta :
isaacyj2002
isaacyj2002
01-10-2020
23.4g of what element?
General formula for conversion of mass(g) to mole(n) is mass(g)/molar mass of element or compound (g/mol)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 16+ )
Otras preguntas
line AE and line DF are parallel. If m∠ABG = 10x and m∠HCF = 9x + 10, what is m∠ABG?
3. a stone thrown up is caught by the thrower after 6 seconds how high did it go and where was it 4 seconds after start (g = 9.8m/s2)??
Which postulates can be used to prove congruence? All that apply?
What group decided the election of 1800? A. House of Representatives B. State legislators C. The British government D. Senate
Anybody know the answer
2. __________is the pressure exerted by the layer of air around the Earth
A ,B and C average is 45 ,b and C average is 40 then find b
A 150g mass tied on a string is whirled in a vertical circle of radius 30cm with a uniformspeed. At the lowest position the tension in the string is 9.5N.Calcul
Find the slope of the line. a. 4 b. -1/4 c. 1/4d. -4
If f(x) = x2 – 2x and g(x) = 6x + 4, for which value of x does (f + g)(x) = 0? -4 -2 2 4