The braxton family goes ot for lunch and the price of the meal is $45. The sales tax on the meal is 6%and the family leaves a 20% tip on the pre-tax amount. What is the total cost of the meal.

Respuesta :

Answer:

56.70

Step-by-step explanation:

first determine the tax

45 * 6% = 45*.06 = 2.70

Then determine the tip

45 * 20% = 45*.2 =9

Then add everything together

45+2.70+9 =56.70