The compressor in a certain Carnot refrigerator performs 580 J of work to remove 150 J of heat from the interior of the refrigerator. How much heat must the coils behind the refrigerator discharge into the kitchen?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given:

Workdone by the system, Win = 580 J

Workdone consumed, W = 150 J

Heat loss, Wout = Win - W

= 580 - 150

= 430 J

Heat lost by the coils of the refrigerator to the kitchen = 430 J.