0420367
contestada

A 35-kg boy is riding an 18-kg bicycle down a path. The bicycle is moving at 11 m/s.
Calculate the kinetic energy of the boy and the bicycle (rounding your answer to the nearest tenth).

Kinetic Energy _____________ KJ

Respuesta :

Answer:

K.E= 1/2mv2

Explanation:

K.E= 1/2×17×121

K.E =1028.5

K.E=102