juancarlosz4
juancarlosz4
01-04-2020
Chemistry
contestada
5.0 liters of a 0.1 M Ca(OH), solution
Respuesta :
abustanley5
abustanley5
06-04-2020
Answer:
0.5mol
Explanation:
mole = concentration × volume
mole = 0.1 × 5.0 = 0.5mol
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 35+ )
Otras preguntas
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
A midwestern music competition awarded 35 ribbons. The number of blue ribbons awarded was 3 less than the number of white ribbons. the number of red ribbons was
how do you figure out what is 1/4 of 10.
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there are 30 rectangles in the quilt,
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
What is the average of 30, 40, and 80?
What caused the rise of military government in Japan?
A test cross with an organism with a homozygous recessive genotype results in 50% of the offspring exhibiting the recessive trait. What is the genotype of the t