What is the probability of a stroke over the next 10 years for Art Speen, a 69-year-old smoker who has a systolic blood pressure of 176? If required, round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Age =69

Systolic blood pressure =176

Smoker =1

Regression Equation

Risk = -109.6 + 1.313 *69 + 0.2770*176 + 4.25 *1=29.36

The predicted probability of stroke is 29 (times 100).