Respuesta :

Answer:

3.6m/s

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Frequency = 3Hz

Wavelength = 1.2m

Velocity =?

Velocity = wavelength x frequency

Velocity = 1.2 x 3

Velocity = 3.6m/s