contestada

total revenue is 3000, cost of goods is $1500 and total selling expense is $500 what is the profit of the buisness

Respuesta :

Cost of goods = $1500
Selling expense = $500
Total cost = $1500 + $500 = $2000

Profit = Total revenue - Total cost = $3000 - $2000 = $1000

Profit = $1000