Respuesta :

Answer:

P = 2.7g/cm

Step-by-step explanation:

Perimeter (P) = 4×number of sides (S)

P = 4S

Where S = 2/3gcm

Therefore, P = 4 × 2/3

P = 8/3gcm or 2.66667~ 2.7g/cm