I bought 6 and 1/2 pounds of potatoes from the local supermarket for a total price of $5.20 write an equation that would give the total cost of any amount of potatoes in pounds​

Respuesta :

Answer:

x - 0.8y

Step-by-step explanation:

5.20/6.5 = $0.80 per pound

x = total cost of potatoes

y = number of potatoes

x = 0.8y