Mr. Derbyshire makes a business trip from his house to loganville in 2 hours. One hour later, he returns home in traffic at a rate 20mph less than his rate going. If Mr. Derbyshire is gone a total of 6 hours, how fast did he travel on each leg of the trip
2 hours traveling+1 hour waiting=3 hours, 6hours total-3= 3hours return trip. X= mph on first leg 2hours*X=3hours*(X-20) 2x=3x-60 -1x=-60 x=60 60mph first leg, 40mph second leg