A motor cycle accelerates from rest for 15s at a constant acceleration of 2.2m/s. calculate its velocity at the end of this time​

Respuesta :

Answer:

33 m/s

Explanation:

Given:

v₀ = 0 m/s

t = 15 s

a = 2.2 m/s²

Find: v

v = at + v₀

v = (2.2 m/s²) (15 s) + 0 m/s

v = 33 m/s