You want to buy a new sweater. The regular price was
$48 dollars. The sale price was $34. What was the
percent of discount to the nearest percent?

Respuesta :

Answer:

The percent discount would be around 29%.

Step-by-step explanation:

i used a discount calculator lol

Step-by-step explanation:

48-34 = 14 dollar saving

14/48 = 29.17 % = 29% saving