Jared bought one share of stock for $225.

A. He sold the stock for a profit of $55. what was the selling price of the stock?

B. The price of the stock dropped $40 the day after Jared sold it. At what price would Jared had sold it if he had waited until then?

Write equate and solve! Please Help!

Respuesta :

lucic

Answer:

A. 280

B. 185

Step-by-step explanation:

A. Buying price of share stock= $ 225

Profit = $55

Selling price= Buying price + profit

[tex]= 225+ 55= 280[/tex]

Selling price= $280

B.

Decrease in price was by $40

Buying price= $225

New selling price if he had waited till then will be=

[tex]= 225-40 = 185[/tex]

=$185