A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 3 pounds of walnuts and 5 pounds of chocolate chips, the total cost is $20. For 6 pounds of walnuts and 2 pounds of chocolate chips, the total cost is 14$. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.​

Respuesta :

Answer:Walnuts cost $1.25 and chocolate chips cost $3.25

Step-by-step explanation: Make walnuts x and chocolate chips y.

3x+5y=20

6x+2y=14

Multiply the first equation by 2 and then subtract it from the second.

-(6x+10y=40)

6x+2y=14

-8y=-26

y=3.25

Plug y back into either equation and isolate x to solve for x.

6x+2(3.25)=14

6x+6.5=14

6x=7.5

x=1.25