Respuesta :

Formula

  • P = E^2/R

Givens

  • E = 24 volts
  • R = 400 ohms

Solution

  • P = E^2 / R
  • P = 24^2 / 400
  • P = 576 / 400
  • P = 1.44 Watts         << Answer