20 POINTS! ANSWER QUICK! GOOD LUCK! LAST OF THE DAY! :) (EASY)

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a cost of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

Respuesta :

it would be 2.09 dollars per pound of fruit