Respuesta :

Here is your answer:

1 day = 24 hours

1 hour = 110 miles

So multiply 110 miles by 24 hours:

[tex] 110 \times 24 = 2640 [/tex]

Which means the answer is "2,640 miles per hour."

Hope this helps!