Respuesta :

v = u + at    where v = final speed, u = initial speed , a = acceleration and t = time.

so here final speed v = 30 + 2*4 =  38 m/sec.  answer

Distance travelled during this time

=  (30 + 38) * 4  / 2 =    68 * 2 =  136 m   answer


MUAE
30-2 =28m
28X4=112m/s